Wojciech Dańczak

Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tytuł magistra fizjoterapii uzyskałem przedstawiając pracę pt. “Wybrane aspekty postępowania fizjoterapeutycznego u pacjentów poddanych operacji ortognatycznej”.

Już jako student miałem możliwość odbywać wolontariaty i staże w klinikach ortodontycznych, gdzie leczeni byli pacjenci, u których zdiagnozowano wady zgryzu. Niekiedy wady te wymagały przeprowadzenia złożonego interdyscyplinarnego leczenia, w którym konieczne było zastosowanie szyny deprogramacyjnej, aparatu ortodontycznego i zabiegu ortognatycznego. Stąd też wzięło się moje zainteresowanie stomatologią i pozwoliło to wdrożyć działania fizjoterapeutyczne pomiędzy procedury, które wykonuje lekarz stomatolog.

Z biegiem czasu zacząłem coraz bardziej rozumieć zależności jakie dotyczą stawów skroniowo-żuchwowych w zależności od rodzaju leczenia.

Po kilku latach wiedzę tą mogłem przenieść również nie tylko na dorosłych, ale i dzieci, kiedy zainteresowała mnie ortodoncja wczesnodziecięca. Z racji rozumienia wad zgryzu, a także świadomości tego jak wpływają na codzienne funkcjonowanie z biegiem lat zdecydowałem się na poszukiwanie terapii, które pomogą pomóc najmłodszym osobom uniknąć złożonych zabiegów w przyszłości. 

Kolejne lata przynosiły przeróżne szkolenia, zarówno ze stawów skroniowo-żuchwowych, po elementy osteopatii i integracji strukturalnej. Pozwoliło mi to stworzyć optymalną terapię manualną, której celem jest zrównoważenie wszystkich elementów ciała, aby żuchwa, które jest na szczycie mogła uzyskać stabilne położenie na długi czas.

Po pewnym czasie zrozumiałem, że prawdziwa fizjoterapia stomatologiczna nie zaczyna się na szczycie głowy, ale dotyczy całego ciała i jego podstawy, czyli stóp.

Moje doświadczenie

Szkolenia z zakresu leczenia stawów skroniowo-żuchwowych 2020-2024:

VieSID Curriculum Gnatologia i okluzja w interdyscyplinarnej stomatologii

Integracja strukturalna czaszki

Stawy skroniowo-żuchwowe – diagnostyka i terapia I i II moduł

I stopień artykulacji – rozwiązywanie problemów okluzyjnych za pomocą łuku twarzowego i artykulatora

II stopień artykulacji – szyny relaksacyjne kurs praktyczny dla lekarzy i techników

Diagnostyka i leczenie pacjentów dorosłych z wadami zgryzu i dysfunkcją narządu żucia w ujęciu holistycznym – kurs podstawowy

Dysfunkcje kompleksu CCAT – diagnostyka i terapia

Konferencje 2020-2022:

Ogólnopolska Konferencja Ginekologiczno-położnicza. Wyróżnienie pracy oryginalnej pt. „Częstość występowania zaburzeń czynnościowych jelit u kobiet chorujących na PCOS”.

Conference of the Cambridge University Gastroenterology and Hepatology Society Active presenter of the original work „The influence of musculoskeletal dysfunctions on the incidence of intestinal functional disorders.”

Międzynarodowa Studencka Konferencja Gastrologiczno-Endokrynologiczna. Wyróżnienie pracy przeglądowej pt. „Zaburzenia gospodarki węglowodanowej w marskości wątroby”.

Międzynarodowa Studencka Konferencja „Jesień Gastrologiczna”. Wyróżnienie pracy oryginalnej pt. „Wpływ dysfunkcji mięśniowo-szkieletowychna częstość występowania zaburzeń czynnościowych jelit”.

Międzynarodowa Konferencja Terapii Blizn we Wrocławiu, organizator: Systema

Szkolenia fizjoterapeutyczne 2020-2024:

Zoga movement therapy w Pediatrii moduł I i II

Zoga movement therapy Introduction

Zoga movement therapy – odcinek szyjny, głowa, żuchwa, kończyna górna

Zoga wady postawy

Mięśniowo powięziowa terapia miednicy i kręgosłupa lędźwiowego

Terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych z diagnostyką funkcjonalną narządu ruchu

Terapia wisceralna w praktyce fizjoterapeuty

Terapia zatok

Szyja w mięśniowo-powięziowych tarapatach

Wywiad i badanie trzewne